Follow Footymad on Facebook Follow Footymad on Twitter RSS feed

Footymad Historical Football Results

Football results from or before Saturday, 31st July 2004

Saturday, 31st July 2004
Bells Scottish Challenge Cup
  1st Round
  AIRDRIE UNITED (SCD1) (0)  0 QUEEN OF THE SOUTH (SCD1) (0)  2 1,481  
    Wood 59
English 80 (pen)
  
  ALLOA ATHLETIC (SCD2) (2)  2 ELGIN CITY (SCD3) (0)  0 301  
  Ferguson 12
Hamilton 40
    
  ARBROATH (SCD2) (1)  2 PETERHEAD (SCD3) (1)  4 449  
  Cusick 2
McLean 73
Bavidge 34, 50
Gibson 54
Buchan 60
  
  AYR UNITED (SCD2) (0)  0 FALKIRK (SCD1) (0)  3 1,797  
    Lawrie 50
O'Neil 87
Duffy 89
  
  DUMBARTON (SCD2) (1)  1 STIRLING ALBION (SCD2) (1)  2 709  
  Bonar 5
McLean 45, 49
  
  EAST FIFE (SCD3) (0)  0 COWDENBEATH (SCD3) (0)  0 468  
        
after extra time, 90 minutes 0-0, Cowdenbeath won 4-3 on penalties
  EAST STIRLINGSHIRE (SCD3) (0)  1 BERWICK RANGERS (SCD2) (1)  2 264  
  Donaldson 59
Gordon 11
Forrest 70
  
  FORFAR ATHLETIC (SCD2) (1)  3 GREENOCK MORTON (SCD2) (1)  1 752  
  Shields 2, 48
Tosh 52
Walker 24
  
  GRETNA (SCD3) (2)  3 MONTROSE (SCD3) (0)  0 454  
  Bingham 6
Smith 26
Baldacchino 84
    
  PARTICK THISTLE (SCD1) (2)  3 BRECHIN CITY (SCD2) (0)  0 1,803  
  Gibson 15
Escalas 45, 61
    
  QUEEN'S PARK (SCD3) (0)  1 STENHOUSEMUIR (SCD3) (0)  1 461  
  Reilly 108 (pen)
    
after extra time, 90 minutes 0-0, Queen's Park won 4-2 on penalties
  RAITH ROVERS (SCD1) (0)  0 ALBION ROVERS (SCD3) (1)  2 1,207  
    Bradford 45, 64
  
  ROSS COUNTY (SCD1) (0)  2 ST. MIRREN (SCD1) (0)  1 950  
  Burke 49, 87
Gillies 81
  
  ST. JOHNSTONE (SCD1) (1)  2 HAMILTON ACADEMICAL (SCD1) (0)  0 1,850  
  Hannah 5 (pen)
Moore 66
    
Thursday, 29th July 2004
UEFA Cup
  1st Qualifying Round 2nd Leg
  ALLIANSSI (FIN) (1)  1 GLENTORAN (0)  2    
        
Glentoran won 4-3 on aggregate
  BANANTS (ARM) (0)  0 ILLICHIVETS MARIUPOL (UKR) (1)  2    
        
Illichivets Mariupol won 4-0 on aggregate
  BIRKIRKARA (MAL) (0)  2 PARTIZAN TIRANA (ALB) (1)  1    
        
Partizan Tirana won 5-4 on aggregate
  BOHEMIANS (0)  1 LEVADIA TALLINN (EST) (1)  3    
        
Levadia Tallinn won 3-1 on aggregate
  BUDAPEST HONVED (HUN) (0)  1 MIKA (ARM) (1)  1    
        
Budapest Honved won 2-1 on aggregate
  DINAMO TBILISI (GEO) (0)  1 BATE BORISOV (BLR) (0)  0    
        
Dinamo Tbilisi won 4-2 on aggregate
  DINAMO TIRANA (ALB) (1)  1 OTELUL GALATI (ROM) (2)  4    
        
Otelul Galati won 8-1 on aggregate
  F91 DUDELANGE (LUX) (0)  1 EKRANAS (LIT) (1)  2    
        
Ekranas won 3-1 on aggregate
  FC ETZELLA ETTELBRUCK (LUX) (1)  1 HAKA (FIN) (1)  3    
        
Haka won 5-2 on aggregate
  FK MODRICA MAXIMA (BOS) (1)  3 SANTA COLOMA (AND) (0)  0    
        
FK Modrica Maxima won 4-0 on aggregate
  FK QARABAG AGDAM (AZE) (0)  0 FK DUKLA BANSKA BYSTRICA (EUR) (0)  1    
        
FK Dukla Banska Bystrica won 4-0 on aggregate
  HAFNARFJORDUR (ICE) (1)  3 HAVERFORDWEST COUNTY (1)  1    
        
Hafnarfjordur won 4-1 on aggregate
  LIEPAJAS METALURGS (LAT) (6)  8 B36 TORSHAVN (FAR) (0)  1    
        
Liepajas Metalurgs won 11-2 on aggregate
  LONGFORD TOWN (0)  2 FC VADUZ (LIE) (1)  3    
        
FC Vaduz won 4-2 on aggregate
  MARIBOR (SVN) (1)  1 SILEKS (MAC) (0)  1    
        
Maribor won 2-1 on aggregate
  PRIMORJE (SVN) (2)  2 MARSAXLOKK (MAL) (0)  0    
        
Primorje won 3-0 on aggregate
  SHAKHTYOR KARAGANDA (KAZ) (1)  1 NISTRU OTACI (MOL) (1)  2    
        
Nistru Otaci won 3-2 on aggregate
  SHAMKIR (AZE) (0)  1 FC OLIMPI RUSTAVI (GEO) (2)  4    
        
FC Olimpi Rustavi won 5-1 on aggregate
  SLOGA JUGOMAGNAT (MAC) (0)  1 OMONIA NICOSIA (CYP) (1)  4    
        
Omonia Nicosia won 8-1 on aggregate
  THE NEW SAINTS (0)  1 OSTERS VAXJO (SWE) (1)  2    
        
Osters Vaxjo won 4-1 on aggregate
  TIRASPOL (MOL) (1)  2 SHIRAK (ARM) (0)  0    
        
Tiraspol won 4-1 on aggregate
  TVMK TALIN (EST) (0)  1 IA AKRANES (ICE) (1)  2    
        
IA Akranes won 6-3 on aggregate
  VENTSPILS (LAT) (3)  8 B68 TOFTIR (FAR) (0)  0    
        
Ventspils won 11-0 on aggregate
  ZALGIRIS VILNIUS (LIT) (2)  2 PORTADOWN (0)  0    
        
Zalgiris Vilnius won 4-2 on aggregate
  ZELJEZNICAR (BOS) (3)  4 PENNAROSSA (SAN) (0)  0    
        
Zeljeznicar won 9-1 on aggregate
Sign up now to receive our FREE LFC ONLINE Newsletter